Aşı haberleriyle altından çıkış hisseye hücum arttı

0

Yatırımcılar, koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu haberlerin sonrasında geçen hafta yoğun biçimde riskli varlıklara yönelirken; bankacılık, seyahat, eğlence ve petrol gibi krizden en sert etkilenenler başta olmak üzere hisse senedi fonlarına 27 milyar dolarlık fon girişi sağladılar.

BofA’nın EFPR verilerine dayanarak verdiği bilgiye göre, küresel hisse senedi piyasalarına son iki haftada 71.4 milyar dolar ile şu ana kadarki en büyük fon girişi yaşandı. Fon akışında başı ABD ve gelişmekte olan pazarların borsaları çekti.

Lakin yatırımcılar geçen hafta 2.4 milyar dolarlık fon akışının olduğu yüksek seviyelerdeki teknoloji hisselerine yönelik yatırımlarını sonlandırmaya hazır değiller. BofA’nın yaptığı açıklamaya göre, yatırımcılar ekonomiye duyarlı hisselere tekrar dönmekte olsalar da, teknoloji hisselerini satmayacaklar.

Genel olarak ekonomideki döngülere karşı daha duyarlı olan hisseler, ABD’li ilaç firması Pfizer’ın bu ay başındaki aşı testleriyle ilgili olumlu açıklamasından sonra ekonomik toparlanma umutlarının artmasıyla yükselişe geçmişti.

BofA, 2021’in “aşı yılı” olacağını öngördüğünü vurgulayarak, bunun neticesinde ekonomideki değişikliklere duyarlı hisselerin diğer hisselere, yüksek getirili borçlanma araçlarının yatırım yapılabilir düzeydeki karşı, gelişmekte olan piyasaların S&P 500’e karşı ve piyasa değeri düşük şirketlerin piyasa değeri büyük şirketlere karşı daha yüksek performans göstereceğini ifade etti.

Risk iştahının artması sonucu geçen hafta yatırımcılar 4 milyar dolarlık altın satışı yaptılar. Bu, şu ana kadar altın yatırımındaki en büyük fon çıkışına tekabül ediyor. Buna karşın, altın 2020 yılını 2010’dan beri yıllık bazda en kaliteli performansla kapatmaya hazırlanıyor.

Lakin BofA, kullanıcılarına “aşı haberlerini” artık satış yönünde fiyatlamalarını tavsiye etti.

Banka, “Aşının dağıtımı evvelsinde iyimserliğin tepe yapmasıyla, kredi ve hisse senedi fiyat aralıkları gelecek aylarda zirvede pozisyonlanma, zirve politikaları ve kârların zirve yapmasıyla en yükseğe çıkacak” dedi.

Robeco portföy yöneticisi Jeroen Blokland, “Hem parasal hem de mali politikaların genişlemeci olmasıyla, şirket kârlarındaki keskin artış hisse senedi getirilerini artıracak” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.