Artık SGK’ya Dilekçe İle Erken Emeklilik Fırsatı Getirildi!

0

Türkiye’de milyonlarca vatandaşımız erken emeklilik gibi durumlardan faydalanamıyordu. Özellikle uzun yıllar sigortalı bir şekilde çalıştıktan sonra sigorta prim şartlarını yerine getiremeyen ya da emeklilikte yaşa takılanlar gibi seçenekler olması sebebi ile insanların yaşadığı mağduriyet ortadaydı. Ama artık SGK’ya bir dilekçe vererek kısa yoldan emekli olma gibi bir fırsat tanındı. Özellikle son dönemlerde vergi borçları ve kamu borçlarının yapılandırılması ile ilgili gelen düzenleme sonrasında emeklilikte yaşa takılanlar ve Türkiye Emekliler Derneği iş birliği ile yapılan boykotlarda erken emeklilik için istenen SGK prim ödemelerinde de yapılandırmaya gidildi. Yani bugün erkenden emekli olabilmek için gerekli SGK prim parasını toplamaya çalışan vatandaşlarımız tek bir evrak verip başvurularını yaparak hemen emekli olabilecekler.

Bu düzenleme sadece SGK prim tutarlarını ödeyemediği için erken emeklilik fırsatından mağdur olan vatandaşlarımızı ilgilendiren bir düzenleme. Bu sebeple yapacağınız herhangi bir başvuru yerine SGK prim borçlarınız için erken yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Bağ-Kur Borçları Otomatik Olarak Silinecek

Bağ-Kur borçları sistem tarafından otomatik olarak silinecek. 31 Ekim 2020 tarihi itibari ile düzenlemeye katılmayan, Bağ-Kur prim borçlarını yapılandırmaya almayan ya da borçlarını ödemeyen vatandaşlarımızın 60 gün içerisinde borçlarını ödememeleri ya da yapılandırmaya almamaları durumunda borçları otomatik olarak sistem tarafından silinecek. Borçları silinen Bağ-Kurluların eğer prim gün sayıları yeterli olursa erken emeklilik için dilekçe verebilecekler. Bu da oldukça önemli bir kaynağın sağlanmış olmasına neden olacak. Türkiye’de emeklilik açısından önemli adımların atıldığı bir kez daha açık bir şekilde görülebiliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.