Artan Virüs Sayıları, İşsizlik Başvuruları, Türkiye Faiz Artırımı – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – ABD’de hastaneye yatışlarda kırılan yeni rekor ve New York City’nin devlet okullarını kapatması ile borsalar düşük açılacak. Fed’in lokal iki anketi ile işsizlik başvuruları yayınlanacak. Türkiye liradaki düşüşü durdurmak için büyük bir faiz artışı yaparken Endonezya faizleri yeni rekor seviyelere indiriyor. Mevcut üretim kotalarından tatmin olmayan üyelerle ilgili raporlar üzerine petrol düşüşte.

İşte 19 Kasım Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Virüs rakamları artıyor, New York okulları kapatacak

ABD Covid-19 kaynaklı ölüm sayısında 250.000 eşiğini geçti. Şehirler ve eyaletler, sağlık sistemindeki aşırı yükü önlemek için ekonomik hayat ile toplanmalar üstündeki kısıtlamaları artırdı.

Hastaneye yatan kişi sayısı 79.000 üstünde yeni bir rekor kırarken ölüm sayısı Mayıs başından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

New York City bugünden bu yana devlet okullarını kapatacak – ilk karantina dalgasında uygulandığında, ekonomik faaliyete zarar vermekten çoksını yaptı.

Avrupa’da görece daha iyi haberler var: Fransa’daki hastanede tedavi gören kişi sayısı büyük bir düşüş yaşadı.

2. İşsizlik başvuruları ve lokal Fed anketleri yayınlanacak

Covid-19 vakalarındaki artış ve özellikle boş zaman ve ağırlama sektörlerine yaptığı baskı, TSİ 16.30’da yayınlanacak olan bu haftaki işsizlik başvurularında görülebilir. Beklentiler, geçen hafta 709.000 ile pandemi sonrası düşük bir rakam paylaşan ilk başvuruların 707.000 ile pek değişmediği yönünde.

Philadelphia Fed’in aylık iş anketi aynı zamanda paylaşılacakken Kansas City Fed’in anketi daha sonra yayınlanacak.

İki veri arasında da Ekim ayı var olan konut satış verileri bulunacak. Pandemi, şehir sakinlerinin banliyölere yönelmesine yol açtığundan rapor, Eylül ayında 14 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

3. Borsalar Covid kaygıleri üzerine düşük açılacak

ABD hisse senedi piyasaları, ikinci Covid-19 dalgasının yılın son çeyreğinde üretim üstünde büyük baskı olacağına dair korkular üzerine Çarşamba günkü kayıplarını artıracak.

Dow 30 vadeli işlemleri 128 puan düşerken S&P 500 %0,4 ve çip üreticisi Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA) pek iç açıcı olmayan görünümünün tesiriyle Nasdaq %0,5 kaybetti.

Nvidia, bu yıl hisselerinde büyük bir ralli yaşandıği anlatısıyla uyumlu olarak veri merkezleri ve video oyuncularından gelen talep aracılığıyla güçlü bir çeyrek beklentilerini karşıladı. Lakin çoğu kişinin pahalı bir anlaşma olarak gördüğü, Softbank’tan (OTC:SFTBY) İngiltere merkezli ARM Holdings (LON:ARM) için planlanan 40 milyar dolarlık alımla ilgili problemler devam etmekte.

4. Faiz mi istiyorsunuz? Faizimiz var!

Yeni başkan, bu yıl gelişmekte olan piyasalar arasında dünyanın en kötü performansını sergileyen para birimini desteklemek için aksiyon aldı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir haftalık borçlanma faizini 475 puan artırdı.

Kasım ayının başında dolar karşısında rekor seviyelere düşen lira, buna karşılık %1,0 artışla 7,693 oldu. İki hafta evvel 8,58 yakınında zirveyi görmüştü.

Bu sayede diğer merkez bankaları, daha fazla politik genişleme eğilimini sürdürdü. Endonezya faizleri yeni bir rekor seviyeye çekti. Bu hamle doların rupi karşısında %0,8’e yükselmesine yol açtı – rupi, genellikle zayıf olan Amerikan doları karşısında aylık bazda hala %3 yüksek.

Güney Afrika Merkez Bankası da Perşembe günü son politika toplantısının sonuçlarını duyuracak.

5. BAE çene çalarken petrol düşüşte

Koronavirüs kuzey yarımkürede pençelerini sıkarken küresel petrol talebinin geleceğine dair korkular üzerine ham petrol fiyat aralıkları yine geriledi. ABD haricinde Rusya da günlük enfeksiyon rakamlarında rekor yüksekleri görürken İngiltere’de ölüm oranı, bahar aylarından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Almanya’da günlük enfeksiyon oranı 22.000 üstünde inat ediyor.

WTI %1,2 düşüşle 41,53 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 44,08 dolara düştü.

BAE’nin düşük üretim kotasını protesto etmek için OPEC+ blokundan ayrılma niyetinde olduğuna dair söylem, piyasa hissiyatını desteklemeye yardımcı olmadı. BAE’nin böyle bir adım alması mümkün olmasa da bu raporlar, mevcut düzenlemelere yönelik tatminiyetsizliğin derinliğine ve 2021 için bir üretim politikası anlaşması hakkında nerede sorun yaşanmış olabileceğine dair bir ipucuna işaret ediyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.