Ambalajlı sularda “tavan fiyat” kalkti, mart ayından bu yana yüzde 25 zam geldi

0

09 Kasım 2020 

Damacana sularda 2018’de tespit edilen 9.5 TL’lik tavan fiyat uygulamasına kimse uymadı. Bu yıl mart ayında yeniden tavan fiyat belirlenmesi beklenirken pandeminin de tesiriyle zamlar peş peşe geldi. Pandeminin başladığı mart ayından bu yana ambalajlı su fiyat aralıklarına ortalama yüzde 20-25 zam yapıldı. Bu sürede damacana başına ortalama 1 TL’lik fiyat artışı oldu.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç imzalı habere göre, damacana su fiyat aralıkları bayilere göre değişiklik gösteriyor. Su firmaları dağıtıcı bayilere tavsiye satış fiyatı veriyor. Lakin bayiler rekabet sebebiyle kendi fiyat aralıklarını belirliyor. 19 litrelik damacana suyun fiyatı ise 11 TL ile 19 TL arasında değişiyor.

İstanbul Gazoz Su Şerbet Boza Turşu ve Sirke İmal Edenler ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, suda tavan fiyat uygulamasından vazgeçtiklerini vurgulayarak, “2019 sonuna kadar tavan fiyata uyuldu. Ama bu yılın başından bu yana kimse uymadı. Bizim yaptırım gücümüz yok, sıhhatli denetimler de yapılamadı. 19 litrelik damacananın fiyatı bazı markalarda 19 liraya kadar çıkıyor” dedi.

Akkaya, su üretimi pazarının yüzde 75’inin yabancı firmaların elinde olduğunu anlatarak “Su üretiminde yalnızca tercih edilen ambalajın maliyetinde artış oldu. Ama akaryakıt gibi sürekli zam geliyor. Şimdi kış döneminde yeni zam gelmez ama nisan-mayıs aylarında yeniden zamlar gelir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: t24.com.tr

Leave A Reply

Your email address will not be published.