Albayrak’ın istifası ve TCMB’deki değişiklik yabancı basın ve uzmanlar tarafından nasıl yorumlandı?

0

Türkiye ekonomisinde geçen hafta sonu önemli gelişmeler yaşandı. Cumartesi sabaha karşı Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevinden alınmasının sonrasında pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa ettiğini sosyal platformlardan açıkladı.

Döviz kriziyle karşı karşıya olan Türk ekonomisi zorlu bir zamandan geçiyor. Böyle bir zamanda ekonominin önemli isimlerinin koltuklarını bırakmasını yabancı uzman kişiler ve dış basın nasıl değerlendirdi?

Dış basın: Sürpriz bir hafta sonu sarsıntısıAmerika Birleşik Devletleri’nin ileri gelen ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal Bakan Albayrak’ın istifasını, derinleşen döviz krizine yakalanmış ekonomideki belirsizlikleri körükleyen “sürpriz bir hafta sonu sarsıntısı” olarak değerlendirdi.

New York Times ise Albayrak’ın Beyaz Saray ile bağlantıları ile tanındığını, Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve kötü ekonomik gidişat sebebiyle istifa ettiğini sözlerine ekledi Ekonomi uzman kişilerının TL’nin bu yıl yüzde 30 değer kaybına uğradığını belirttiğinin altını çizen gazete, “kötü ekonomik politikaların ülke ekonomisini krize sürüklediğini” ve istifa kararının TCMB başkanının değiştirilmesinden bir gün sonra geldiğine dikkat çekti.

Gazete bunun yanısıra Albayrak’ın ayrılışını ABD başkanlık seçimlerinde Joseph R. Biden’ın seçilmesine bağlayarak Erdoğan’ın ekonomiye yeni bir “düzenleme getirmesine işaret” olarak yorumladı. Buna sebep olarak da Albayrak’ın Donald Trump’ın damadı Jared Kushner ile olan dostluğu sebep gösterildi.

  • Berat Albayrak, Instagram hesabından istifa ettiğini bildirdi

Bloomberg ise Türk Lirası’nın haftaya Amerikan Doları karşısında yüzde 1,7’lik kârla başlamasını işaret ederek Erdoğan’ın istifayı kabul etmesinin AK Parti’de “yeni bir siyasi düzenlemeye” işaret edebileceği ve ülkenin ekonomi politikasında kökten bir değişikliğin yolunu açabileceği yorumunda bulundu. Zira gazeteye göre Albayrak, Erdoğan’ın “potansiyel halefi” olarak görülüyordu.

Ekonomistler: İnanılmaz bir kararÜlkeler arası yatırım kuruluşu Bluebay’in yöneticisi Timothy Ash Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Sosyal Paylaşım Sitesi Twitter’dan yayınladığı iletiında “Albayrak, Erdoğan kendisinden aile birliği için kalmasını istemediği sürece gitmiş görünüyor. Yatırımcıların, Türkiye ekonomisinin yönetiminde en çok kime güvendiği hakkında görüşmeleri lüzumlu” yorumunu yaptı.

Ekonomist diğer bir twitinde de kararı “inanılmaz” olarak yorumlayarak, “bir aile içi problemin” yaşanmış olabileceğini ileri sürdü.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Lokal Başekonomisti Roger Kelly de yaptığı sosyal paylaşımda Türkiye ekonomisinin çok kritik bir hafta sonu geçirdiğini sözlerine ekledi Albayrak’ın yerine kimin getirileceği ve Ağbal’ın yanında ekonomiyi kimin yöneteceği kararının hiç olmadığı kadar “kritik” bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi

Ekonomi profesörü Prof. Dr. Steve Hanke ise merkez bankasındaki değişikliğin ve Albayrak’ın gidişinin Erdoğan’ın “panik düğmesi”ne bastığı anlamına geldiğini ileri sürdü. Profesör paylaşımında Türk Lirası’nın uzun zamandır belirttiği gibi “ezildiğini” sözlerine ekledi

Leave A Reply

Your email address will not be published.