Albayrak istifası ve Ağbal ataması ardından TL değer kazanıyor: TCMB’den ilk mesaj geldi, siyasi söylemler izleniyor

0

ANKARA, 9 Kasım (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atanması ve bunu takiben Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal paylaşım sitesi aracından istifasını açıklaması sonrasında politika değişimi beklentisiyle olacağı dolar/TL tarihi zirvelerinden gerilemiş durumda.

İstifanın kabulüne ya da reddine ilişkin resmi bir açıklama bu sabah saygınlığıyla yapılmamasına karşın bir Hazine yetkilisi istifa paylaşımının Albayrak’a ait olduğunu dün teyit etti. ekonomi politikalarında nelerin değişeceğini Albayrak’ın yerine gelebilecek yeni bakanı beklemeye devam etmekte. Bunun yanı sıra başta Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan olmak üzere sürece siyasilerin yorumu ve yeni görevden alma/atamaların olup olmayacağı takip ediliyor.

Bunun yanı sıra piyasanın dikkatle izlediği Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ilk açıklamasını bu sabah yaptı. Açıklamada, PPK‘ya kadar mevcut durum gözden geçirileceği; oluşacak veri ve değerlendirmelerle lüzumlu politika kararları alınacağı vurgulandı bu hafta küresel gelişmelere rağmen piyasalarda lokal gelişmelerin ön planda kalmasını bekliyor.

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasaların beklentilerini karşılayamayan adımları ve ABD seçimleri kaynaklı küresel fiyatlamalarla Cuma günü 8.58 ile rekor kırmış, euro/TL‘de 10.19 seviyesine oluştu.

Dolar/TL haftasonu 8.58 tarihi zirvesinden 8.3’e kadar geriledi. Düşüş Albayrak’ın istifasının hemen sonrasında gerçekleşti. TL’nin değer kazancı illikit piyasada %2’yi aştıktan sonra kur bu sabah ilk işlemlerde saat 0907’de 8.3650/8.3900 seviyesinde işlem gördü.

Aynı saate euro/TL 9.9456/9.9757 seviyesinde, sepet bazında TL ise 9.1547/9.1826 seviyesindeydi.

TL’nin dolar karşısındaki son 3 yıldaki değer kaybı %55 civarında. Bu verilere göre 22 gelişmekte olan para birimi değerlendirildiğinde TL açık ara en çok değer kaybeden para birimi konumunda. TL’nin bu yılki kaybı ise %30 seviyesinde.

Ağbal görevi Uysal’dan devralmasının sonrasında Cumartesi günü TCMB’nin mevcut yöneticileri ile gerçekleştirdiği istişareler sonrasında dün de banka genel müdürülerinin de yer aldığı sektör temsilcileriyle görüşme yaptı. Sektör yetkilisinden edinilen bilgiye göre görüşmelerde makroekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ağbal banka genel müdürlerinden beklentilerini ve yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini aldı.

TL’de Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerini karşılamayan Ekim ayı faiz kararından beri hemen hemen her gün değer kaybı ve negatif ayrışma yaşanıyordu. Bankacılar TL’deki değer kaybı ve ayrışmayı; düşük faiz, yüksek enflasyon ve azalan rezervlere karşın devam eden dış finansman ihtiyaçları başta olmak üzere Türkiye’ye özgü risklere bağlıyorlardı. ABD seçimleri, jeopoolitik gelişmeler ve küresel piyasalar da sürece etkili ediyordu.

Reuters’da haftasonu yayımlanan bir haberde TCMB’de beklenmedik ve süratli bir biçimde yaşanan başkanlık değişiminin TL’deki değer kaybı ve son günlerde bir çok adım atılmasına karşın bunlardan sonuç alınamaması neticesinde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. bankanın Hazine masası yetkilisi, “Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmediği hala net değil. AKP’den bir çok yetkilinin istifanın kabul edilmemesi yönünde bir talebi de bulunuyor. Kabinede değişiklik olma ihtimalini gündemde. Bu kapsamda Erdoğan’ın ilk söylemi önemli. AKP’nin piyasa tarafından bilinen ve geçmiş adımlarıyla takdir edilen kredibilite sağlayacak belki de en güçlü adının TCMB’ye başkan olarak atanması çok mühim bir gelişme” dedi ve ekledi:

Aynı Hazine yetkilisi, dün banka müdürleriyle gerçekleştirilen toplantıda Ağbal’ın ekonomideki gelişmeleri dinlemiş olması evvel piyasanın görüşlerini alacağı sonrasında istişarelerle beraber ilk adımlarını atacağını gösterdiğini sözlerine ekledi

Albayrak, görevinden istifa etmeden evvelki son açıklamasında döviz kurunda beklentinin çok üstünde bir dalgalanma yaşanmadığını, dolara müdahalenin de hala düşünülmediğini söylemişti. Albayrak dövizi faiz üstünden baskılamanın mümkün olduğunu lakin faizi yükseltmenin tercih edilmediğini de belirtmişti. zamanda rekabetçi TL söylemiyle beraber uygulanan politikalar yabancı yatırımcıların portföylerinde sert azalışların yanında kamunun 2019’dan beri 130 milyar dolara yaklaşan döviz arzı ile neticelendi.

Buna karşın TL’nin getirisini yeterli görmeyen lokal yatırımcılar bu yıl döviz ve altın cinsi mevduatlarını 27.4 milyar dolar artırmış durumda. yatırımcılar Türk hisse senetlerinde yılbaşından beri 5.8 milyar dolar satış yaptı. Yıllarca TL cinsi iç borçlanma piyasasında %20-25 kilograma sahip yabancılar bugünlerde bu oranı %3’lere kadar düşürmüş durumda. DİBS’de bu yıl yabancı çıkışı 7.6 milyar dolar.

Bu sebeple hem lokal hem yabancı yatırımcılar TL’ye güvenmekten şu an uzak. Bu nedenle piyasalar yaşananlar değişimlerin politikalara yansımasını izliyorlar.

TCMB’nin likidite adımlarıyla beraber ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti CBTWACF= Cuma günü 5 baz puan artışla %14.12 seviyesine yükseldi. Temmuz ortasından beri 650 baz puanın üstünde sıkılaştırmaya gidildi ve fonlama maliyeti Aralık 2019’dan beri en yüksek orana çıktı. CBTWACF=

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) geçen hafta 550 puan civarında dalgalandıktan sonra gerilediği seviyelerde güne başladı. Saat 08.56’da CDS 523/533 baz puan seviyesinde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.