Otomobil

AK Parti’de görev değişimi

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, görevini Efkan Ala‘ya devretti.

AK Parti Genel Merkezi’ndeki devir teslim törenine çok sayıda milletvekili ve parti yöneticisi katıldı. Burada bir konuşma yapan Yılmaz, genel merkezde keyifli bir çalışma ortamında görev aldığını vurgulayarak, tüm çalışma dostlarına teşekkür etti. Görev yaparken dört temel evvellik belirlediklerini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Birincisi algı konuları; Türkiye maalesef ülkeler arası medyada hak etmediği bir algıyla karşı karşıya. Türkiye ile hesabı olan çevrelerin ülkeler arası medyada oluşturduğu gerçeklikten uzak bir algı var. Tabii ki her ülkenin sorunları olabilir, sıkıntıları olabilir ama Türkiye ile ilgili algıya ve olguya baktığınız zaman aradaki farkın gerçekten çok açıldığını görüyorsunuz. Elimizdeki imkanlarla bununla mücadele etmeye çalıştık. İkinci olarak güvenlik konularını önemli gördük. Türkiye’nin mücadele ettiği bütün terör örgütleri aynı zamanda ülkeler arası bir network içerisinde çalışıyorlar. FETÖ’den PKK’ya, DEAŞ’a varıncaya kadar hepsi ülkeler arası bir özellik taşıyor, ülkeler arası bir şebeke, ağ içerisinde çalışıyorlar. Bu sebeple ülkeler arası ilişkilerin güvenlik boyutu çok çok önemli, bizde buna parti olarak katkıda bulunmaya çalıştık. Üçüncü olarak ekonomi; Türkiye ekonomisi dışa açık bir ekonomi, ticaretten turizme, sermaye hareketlerine varıncaya kadar birçok alanda Türkiye, dünya ile etkileşim içinde olan güçlü bir ekonomiye sahip, G-20’nin üyesi olan dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesi. Bizde ülkeler arası ilişkileri ekonomi anlamında da değerlendirmeye ve ekonomik politikalarımıza katkıda bulunmaya gayret ettik. Dördüncü evvelliğimiz ise insanımız oldu. Yurt haricinde milyonlarca insanımız var. Bunlar Türkiye’nin gücü gerçekten. Bu kişilerımızın daha etkili hale gelmesi, içinde bulundukları toplumlarda diaspora dediğimiz toplumların, Türkiye ile ilişkili toplulukların, daha etkili hale gelmesi, içinde bulundukları topluma entegre olmaları ama asimile olmamaları için gayret ettik.”

Özellikle son zamanlarda İslamfobi, yabancı düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı, Erdoğan düşmanlığı gibi olayların yükselişte olduğunu gördüklerini dile getiren Yılmaz, “Aşırı sağ ve ırkçı ideolojilerin maalesef Avrupa başta olmak üzere mühim bir mesafe aldığını göze çarpıyor. Bundan da Avrupa adına ve insanlık adına kaygılıyiz doğrusu. Bu konularda elimizden geldiğince mücadele etme gayreti içinde olduk” diye konuştu.

Türkiye’nin hiçbir zaman emperyalist bir ülke olmadığını vurgulayan Yılmaz, “Emperyalist ülkeler, başkasının hakkında, hukukunda gözü olan ülkelerdir. Türkiye hiçbir zaman bunu yapmadı. Yalnızca ve yalnızca kendi hakkını ve hukukunu korudu. Bir başkasına da bunu yedirmeme yönünde kararlı bir politika ortaya koydu, bundan sonra da devam edecek inşallah” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin aldığı bütün kararlarla Türkiye’nin haricinde gönül coğrafyalarında yaşayan bütün kardeşlerini etkileyen bir politika ortaya koyduğunu anlatan Efkan Ala ise, böylesine etkili bir partinin bu kadar sıkıntılı, problemli bir zamanda dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığını üstlenmenin ağır bir sorumluluk olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu. Mühim bir sorumluluk üstlendiklerinin farkında olduklarını, Türkiye’nin etrafındaki bölgede adeta denklemlerin yeniden kurulduğunu aktaran Ala, “Türkiye, çok şükür ki böyle bir ortamda bu bölgede masada yeri olan, sözü etkisini gösteren bir devlet olarak önemli rol üstlenmektedir. Eskiden masalar kurulduğunda ‘acaba Türkiye masanın konusu mudur’ diye tedirgin olunurken, bugün kurulan her masada Türkiye’nin etkili bir yeri vardır ve devlet olarak orada denkleme alınmadan herhangi bir sonuç elde edilememektedir. Türkiye, bu bölgelerde elde edilen sonuçlarda çok önemli politikalar ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

Tören, karşılıklı çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesinin sonrasında son buldu.

(Mevlüt Hasgül – Nurullah Geylani/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu