Otomobil

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, soruları yanıtladı Açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk güvenliğini vatandaş lehine koruyacak, tutuklamayı istisna olarak değerlendiren, hukuk güvenliğini daha da güçlendiren uygulamaları hep birlikte sağlayacaklarını vurgulayarak, “Bu anlamda çok önemli adımlar oldu ama 2023 hedefleri doğrultusunda daha süratli, daha güçlü adımları da hem yasama hem uygulama çerçevesinde yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce tertip edilen Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumu’nun açılışına katılan Gül, gazetecilerin suallerını cevapladı.

Reformların sürekli ve dinamik olduğunu, her zaman yapılması gerektiğini vurgulayan Gül, 2023’e kadar daha güvenilir bir hukuk sistemi için çalışmalarına devam ettiklerini anlattı.

Bakan Gül, “Hukukun güvenilirliği ekonominin de güvenilirliğini destekliyor, iç içe geçmiş bir konumda. Uygulamada tabiki daha iyi uygulamaları görmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Eylem Planı’nın önüne geçerinde olduğunu, bu konuyu da ekonominin tüm taraflarıyla ele aldıklarını aktaran Gül, “Bu hususta daha fazla güvence nasıl olur, yakın zamanda iş dünyasının bu husustaki beklentilerini de Hazine ve Maliye Bakanımızla beraber dinleyeceğiz. Adaletin tecellisi hem yerli hem yabancı yatırımcı için çok önemli. Burada da ne eksikler var, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül, “(Anayasa Mahkemesi kararına uyulmayan bir yerde hukuk güvenliğinden bahsedilemez.) dediniz. Budan sonraki zamanda uymayan hakimlerle ilgili yaptırım olacak mi?” sorusu üzerine şunları kaydetti:

“Aslolan adaletin yerine gelmesi. Hakim, savcılardan beklentimiz, ‘kim ne der, ne düşünülür’ şeklinde değil, ‘dosya ne der, Anayasa ne der, hukuk ne der’ şeklinde. Esasen milyonlarca dosya içerisinde belli dosyalar gündemi meşgul ediyor, bu hususta bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Aslolan bu hususta, yani güncel meselelerden uzak bir biçimde hukukun, adaletin tesisi. Bu hususlarla ilgili HSK’nin ilke kararları var. Terfide bunlar dikkate alınıyor. Verilen tüm kararları, hem Anayasa Mahkemesi hem AİHM, bu süreci takip eden yeni uygulamalarımız var. Bunlarla ilgili de yine ilave ne gerekir, ne olur, bunun yine arayışları içerisindeyiz, bu hususta adımlarımızı atmaya devam etmekteuz. İster yabancı, ister yerli yatırımcı, ister işçi, ister çiftçi, ister işveren, ne olursa olsun hukuk güvenliğini bu anlamda vatandaş lehine koruyacak, tutuklamaların keyfiliğinden uzak, tutuklamayı istisna olarak değerlendiren, hukuk güvenliğini daha da güçlendiren uygulamaları hep birlikte sağlayacağız. Bu anlamda çok önemli adımlar oldu ama 2023 hedefleri doğrultusunda daha süratli, daha güçlü adımları da hem yasama hem uygulama çerçevesinde yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Aylin Dal


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu