AB’de batık kredi korkusu başladı

0

Başarısız bankaları tasfiye etmekle görevli AB ajansı başkanı, Avrupa bankalarının yeni yılda pandeminin yol açtığu sorunlu kredilerin artması riskine karşı bilançolarını hazırlamaları gerektiğini sözlerine ekledi

Single Resolution Board (SRB) Başkanı Elke König, Avrupa Merkez Bankası’nın, AB’nin daha yüksek tahsili gecikmiş kredilerle (NPL’ler) başa çıkabilmek için bir “kötü bankalar” ağı kurması gerektiği yönündeki önerilerini reddetti, lakin bankaları yaşayabilir kredileri uygulanamaz olanlardan ayırmak için yoğun bir çalışma yapmaları gerektiği hakkında uyardı.

Financial Times gazetesine verdiği bir röportajda, AB’yi, güç durumdaki bankaları idare etmeye yönelik devlet yardımı kaidelerinı, sistemik mali krizleri önlemek için müdahale eden “çözümleme” rejimiyle uygun biçimde uyumlu hale getirmeye çağırdı. König, sistemde bir “yanlış hizalama” sorunu olduğunu savundu.

SRB, mali istikrarı ve bölgedeki borç verenlere tutarlı muameleyi güvence altına alırken, zarar gören bankaları tasfiye etmek için avro bölgesindeki devlet borç krizinin sonrasında kuruldu. Lakin düzenleyiciler şu anda kötü kredilerde artış risklerini tartıyorlar, ajans hala eksik olan AB banka krizi kaideleri sistemi üstünde çalışıyor ve farklı ulusal uygulamalardan oluşan bir düzenleme yapmaya çalışıyor.

Geçen ay, ECB’nin en üst düzey banka yöneticisi Andrea Enria, FT’de, “ağır ama makul” bir senaryoda, avro bölgesi bankalarındaki sorunlu kredilerin 1,4 trilyon avroya erişebileceğini ve bunun 2008 mali krizinin ve sonrasında gelen seviyelerin çok üstünde olabileceğini yazdı.

König, durumun ne kadar kötüye gideceğini bilmek için hala çok erken olduğunu, gerilemenin doğasına ve toparlanmaya bağlı olacağını sözlerine ekledi Devlet garanti programları gibi hükümetlerin mevcut eylemlerinin kredi verenleri “koruduğunu” da sözlerine ekledi.

Haziran 2017’de SRB, İspanya’nın Banco Popular hisselerinin tamamını Santander’e devretmişti.

Lakin takipteki kredilerin gelecek yılın birinci ve ikinci çeyreğinde armaya başlayabileceğini sözlerine ekledi Bunun ışığında, bankalara verdiği ileti, “Neyin gelmekte olduğunun farkında olun ve yapılacak en kaliteli şey de, bunları erken ele almaktır. . . Şu an için yapabileceğimiz en kaliteli şey bu ve sonra sisin içinden geçmektir” dedi.

Avrupa Komisyonu gelecek ay ekonomi politikasını denetleyen başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis’in batık kredilerde “muhtemel bir artış” olacağını söylemesiyle sorunu ele almak için kendi önerilerini ortaya koyacak. Bunlar, batık kredilerin alınıp satıldığı ikincil piyasaların daha da geliştirilmesi ve ödeme aczine ve borç geri kazanım çerçevelerine yönelik reformları içermekte.

ECB’den Enria, batık kredileri üstlenmek için ya bir Avrupa “varlık yönetimi firması” ya da bunlardan oluşan bir ağın kurulmasını bunun yanısıra savunuyor. König, bu fikre karşı uyarıda yer aldığınu ve bankaların “ev ödevlerini” yapmalarının ilerlemenin kolay yolu olduğunu düşünüyor.

“Tartışmanın tamamı. . . her zaman tek bir bileşenden yoksun: faturayı kim ödüyor ”dedi. Bayan König, kayıpların buharlaşmasının beklendiği, “olmayacak” bir şeyin “bazı zaman sihirli sistemmiş gibi göründüğünü” ekledi.

Bankaların bu portföylerle ilgili “tam şeffaflık elde etmesi” gerektiğini sözlerine ekledi “Sorunlu bir krediyi diğerlerinden ayırabilmeleri ve ona nasıl hizmet etmek talep ettiklerini, fikirlerinin ne olacağını ve bununla nasıl başa çıkacaklarını belirleyebilmeleri gerekiyor.”

Mevcut krizde hala kötü emlak ve kurumsal krediler için bir pazar olduğunu ekledi. Ufak ve orta ölçekli işletmelere ve kişisel müşterilere verilen krediler söz konusu olduğunda, bunlar geleneksel olarak “bir banka tarafından sürekli bir ilişki bakılır ve profesyonelce yönetilir” dedi.

Bayan König, Euro bölgesi krizinin karanlık günlerinden beri bankaların dayanıklılığını güçlendirmek ve başarısız olurlarsa güvenli bir biçimde zarar görmelerini sağlamak için yapılan kapsamlı çalışmanın altını çizdi. Bu çalışma, vergi mükelleflerinin faturayı ödemekten muhafaza edilmesi için banka tahvil sahiplerini ortadan kaldırarak para toplanmasını sağlamayı içeriyordu.

Ajansının kullanabileceği araçlardan birinin, bozuk bankaların bilançolarından kötü kredileri çıkarmak için bir “varlık ayırma” gücü olduğunu sözlerine ekledi

Lakin, batan bankaları idare etmeye yönelik AB sisteminin hala devam eden bir çalışma olduğunu vurguladı. İstediği adımlardan biri, ajansının bir bankanın iyi kısmını kurtarmak için krize daha erken müdahale etmesine imkan tanıyan ve gereksiz yere değer yok edilmesini önleyen bir “tasfiye evvelsi araç” yaratmak.

SRB ve denetlediği daha kapsamlı sistem 2016’dan beri tam anlamıyla çalışır durumda ve bu süre içinde bir banka başarısızlığını ele aldı: İspanya’nın Banco Popular’ı.

Devam eden bir problemin de, ulusal iflas davalarında bankalara bağlı koşulların, ajansı tarafından yapılan müdahalelere bağlı koşullardan farklı olması olduğunu hatırlattı. Bu sorun, 2017 senesinde, iki lokal İtalyan bankasının iflas davalarının bir parçası olarak devlet yardımı alırken, kıdemli alacaklıları zararlardan korunduğunda alevlenmişti.

Bu, hükümetlerin mali krizi çıkmasının sonrasında AB tarafından benimsenen kaidelerin arkasından dolanmalarına ve vergi mükelleflerinden evvel yatırımcıların zararı üstlenmesini engelleyecek boşluklar oluşmasıyla o zamanda Berlin ve diğer başkentlerden tepki almıştı.

Avrupa Komisyonu, batan bankaların nasıl tasfiye edileceğine dair çözüm sistemini gelecek yıl gözden geçirmeye hazırlanıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.