ABD’de gündem Türkiye’ye yaptırım kararı

0

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının sonrasında Ankara-Washington hattında yaşanan gerilimi tırmandıracak bir adım hafta içinde geldi…

Evvelki gün ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun Silahlı Kuvvetler komisyonları, Türkiye’ye yaptırımın önünü açan tasarıda anlaştı. Ufak pürüzlerin olduğu metinde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasından dolayı yaptırım uygulanması da bulunuyor.

Tasarının onaylanmasının sonrasında ABD Başkanı Trump’ın görevini bırakmadan evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceğinin açıklandıği metin hakkında ABD’li Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, Wall Street Journal gazetesine bir mektup yazdı.

“DEĞERLİ MÜTTEFİK KAYIP GİTTİ”

Güney Carolina ve Oklahoma eycihazlarınin temsilcisi olan Graham ve Lankford, “Türkiye’nin Ruslarla yakınlaşmasının bedeli” başlığını kullandıkları mektupta Trump’ın Ankara’ya S-400’ler nedeniyle yaptırım uygulaması gerektiği açıklandı.

Mektupta, “Türkiye, 1952’den beri Amerika’nın müttefiki. İncirlik Hava Üssü, terörle savaşımızda hayati bir öneme sahip ve Türkler binlerce Suriyeliye yardım ediyor. Onlarca yıldır Türkiye bütün inançlara kapılarını açan bir toplum olmaya çalıştı ve Rusya’nın saldırganlığının önüne geçti. Lakin değerli bir müttefik kayıp gitti” ifadesi kullanıldı.

ABD’nin Türkiye’ye 100 adet F-35 savaş uçağı satmaya ve Türk şirketlerin üretim sürecinde yer almasına 3 yıl evvel onay verdiğini yazan senatörler, “Ankara, Ruslardan F-35’leri düşürmek için tasarlanan S-400 hava savunma sistemini satın aldı. Rus ‘danışmanların’ F-35’lerin yanında çalışması ve S-400’lere Amerikan uçaklarının radarda ne zaman göründüğü bilgisini vermek kabul edilemez. Diplomatlar, Pentagon ve biz de dahil olmak üzere senatörler Türk hükümet yetkililerini uyardık ve bunun sonuçları olacağını belirttik. Başkan şimdi kanunlara uymalı ve Türk varlıklarına yaptırım uygulamalı” dedi.

“TÜRK HALKI DOSTUMUZ AMA…”

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act, kısaca CAATSA) içerisinde Rusya, İran ya da Kuzey Kore ile savunma teknolojileri konularında ortaklık ve işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanması gerektiğini yazan senatörler, “ABD yerine Rusya’yı seçtikleri için Türkiye’yi cezalandırmak açıkça bir uyarı olur.

Bu aynı zamanda kimin daha iyi bir ticari partner olduğunu düşünen uluslar için de önemli olur, dünya ekonomisinin yüzde 20’sinden çoksı olan ABD mi yoksa ekonomisi bazı ABD eycihazlarınden daha ufak olan Rusya mı?” sorusunu sordu.

Graham ve Lankford’un kaleme aldığı metin, “Türk halkı halen bizim dostumuz. Lakin ülke yönetimi F-35 aracılığıyla binlerce istihdam olanağını ortadan kaldırdı ve zaten zorlanan ekonomiye yaptırımın yolunu açtı. Böylece olmak zorunda değildi. Lakin Türkiye yönetimi ileriye giderek bu yıl içinde Rus savunma sisteminin denemelerini yaptı. ABD’nin İran, Rusya ya da Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı Amerikan menfaatlerini koruma zorunluluğu var. Türkiye de aldığı kararların bir sonucu olduğunu anlamalı” ifadesiyle bitti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.