Döviz

ABD Vadeli İşlemleri Karışık; Nasdaq 169 Puan Düştü

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü karışık olmaya devam edecek gibi görünüyor. Piyasalar Pfizer’in Covid-19 aşısına ilişkin pozitif gelişmeleri yeniden fiyatlandırıyor.

Dow 231 puan yükselirken S&P 500 büyük oranda sakin kaldı ve Nasdaq 100 169 puan düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Dow Jones Industrial Average 384 puan ve S&P 500 %1,2 yükselirken Nasdaq Composite %1,5 geriledi. 30 yıldır Dow’un %3 yükselip Nasdaq’ın düştüğü ilk andı.

Pfizer’in (NYSE:PFE) Alman ortağı Biontech (NASDAQ:BNTX) ile beraber geliştirdiği deneysel aşısının, Covid-19’u önlemeke hakkında %90 etkin olduğunu duyurmasının sonrasında döngüsel hisseler piyasadaki yükselişin başını çekti. Bu getiriler Salı günü de devam edecek.

Diğer bir gelişme de ABD FDA’nın, deneysel Covid-19 antikor nasıl tedavi edileceği için Eli Lilly’ye (NYSE:LLY) acil durum ytesiri vermesi oldu.

Yatırımcılar bunun yanısıra teknoloji devleri ve Zoom Video (NASDAQ:ZM) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) gibi evde-kal önlemleri ile kazanan hisseleri terk etmeye devam edecek gibi görünüyor.

Günlük vaka rakamlarında ve hastanede tedavilerde rekor bir artış görülmesinden dolayı 9 milyonu aştıktan yalnızca 10 gün sonra ABD, 10 milyon vakaya ulaştı.

Danske Bank analistleri, “kış süresince kısıtlamalarla karşı karşıyayız ve enfeksiyon oranları artabilir lakin piyasa artık krizin sonunu görebiliyor ve 2021’de teşvik gelebilir” dedi. “Nihayetinde ‘normal hayata dönme’, beklenenden daha çabuk gelebilir.”

Salı gününün önemli ekonomi raporu, Fed’in favori istihdam piyasası ölçümü JOLT işe alım verileri (iş olanakları ve işgücü devir oranı) olacak.

İşsizlik oranının %6,9’a düşmesiyle iş büyümesi Ekim ayında beklenenden daha güçlüyü oldu lakin bazı endüstriler, işletmelerin kapanmasının sonrasında çalışanları tekrar işe döndürmek için mücadele ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık stok verileri beklenirken petrol fiyat aralıkları yükselmeye devam etti. Geçen haftaki rapor, evvelki hafta 8 milyon üstünde düşüş yaşandığinı gösterdi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, evvelki seansta %8,5 artış yaşadıktan sonra %1,1 artışla 40,72 dolar olurken %7,5 yükselmiş olan Brent %1,2 artarak 42,93 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, yatırımcıların daha riskli enstrümanlara doluşması ile Pazartesi günü %5 üstünde düşüş yaşadıktan sonra %1,2 artışla 1.876,05 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1801’den alıcılandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu