ABD Vadeli İşlemleri Düşük; Artan Virüs Vakaları Hissiyatı Baskılıyor

0

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yeni karantinaların koronavirüs aşısıyla ilgili pozitif gelişmeleri gölgede bırakması ile ABD borsaları Perşembe günü büyük oranda düşük açılıyor.

Dow 46 puan düşerken S&P 500 3 ve Nasdaq 100 27 puan kaybetti.

Johns Hopkins verilerine göre ABD’deki Covid-19 ölüm sayısı Çarşamba günü 250.000’i aştı. Enfeksiyonlardaki yeni artış, 79.000’den çok kişinin virüsten dolayı hastanede tedaviye alınmasına yol açtı – pandemi sırasında bir gün içinde görülmüş en yüksek rakam.

Ülkedeki yetkililer artışı durdurma maksadıyla son zamanlarda bir dizi tedbir getirdi. New York City okul bölgesi, Perşembe gününden bu yana yüz yüze eğitime ara veriyor.

Covid-19 aşı adaylarıyla ilgili pozitif gelişmelerin desteğiyle majör hisse senedi endeksleri güçlü bir Kasım yaşıyor. Pfizer (NYSE:PFE (NYSE:PFE)) ve Moderna (NASDAQ:MRNA) haberlerine ek olarak AstraZeneca’nın (NYSE:AZN) Oxford ile geliştirdiği aşı adayı da yaşlı yetişkinlerde güçlü bir bağışıklık tepkisi gösterdi.

Bu sayede Dow Jones ve S&P 500 Çarşamba günü üç haftanın en kötü gününü yaşadı ve bu göstergeler, aşı iyimserliği sönerken art arda üçüncü kayıp yolunda.

Daha olumlu tarafta ise perakende sektörü kâr raporları var. BJs Wholesale Club (NYSE:BJ) ve Macy’s (NYSE:M) raporlama yapacak. E-ticaret satışları, pandemiden kaynaklı düşük müşteri trafiğini aşma hakkında mağazalara yardımcı olduğundan bu sektör son kârların yüz akı olmuş durumda.

Perşembe günü yayınlanacak olan kilit ekonomi raporu, haftalık ilk işsizlik başvuruları okuması olacak. Beklentiler, Covid-19 vakaları arttıkça işgücü piyasasındaki toparlanmanın yavaşlamasıyla evvelki hafta ile benzer biçimde 710.000 başvuru yönünde.

Öte yanda Ekim ayı var olan konut satışları açıklanacak ve Eylül ayındaki güçlü eğilime benzer biçimde 6,4 milyon seviyesinde olması bekleniyor.

ABD stoklarında beklenenin altında gerçekleşen artışın sonrasında evvelki seans sırasında Eylül başından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gören petrol, Perşembe günü düşüş yaşadı.

Covid-19 vakaları dünya çapında artmaya devam etmekte, özellikle de ABD ve Avrupa gibi büyük yakıt tüketicisi bölgelerde. Bu da gelecek yıl üretim beklentilerini düzenlemeleri için dünyanın majör üreticilerine baskı yaratacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,9 düşüşle 41,62 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 44,14 dolardan işlem gördü.

Bunun yanı sıra altın vadeli işlemleri, %0,7 düşüşle 1.860,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1837’den alıcılandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.