ABD Teknolojisi Toparlanıyor, Çin’inki Alt Üst Oluyor, Petrol Yükselişte – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – ABD’nin teknoloji hisseleri yine ivme kazandı lakin Çin’inkiler, Pekin’in yeni katı antitröst önlemleri hazırlamasının sonrasında yine alt üst oldu. Petrol fiyat aralıkları ABD’nin güçlü talebine dair işaretler üzerine toparlandı lakin OPEC’in aylık yeni raporuna dikkat edin.

İşte 11 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD’de virüs artmaya devam etmekte

ABD, salgın dönemsel artışını sürdürürken yeni Covid-19 vakalarında rekor kırdı ve daha da kaygı verici olanı, hastane yatışlarındaki artış oldu.

Ortalama 62.000 kişi virüsten dolayı hastaneye yattı, Dakotalar’da tüm hastane yataklarının %20’si ve Wisconsin, Montana, Nebraska ve New Mexico’da %15’inden çoksı Covid-19 hastası ile doldu.

New Jersey Nisan ayından beri görülen en yüksek enfeksiyon sayılarını kaydettikten sonra işletmeler üstündeki kısıtlamaları artırdı. Vali Phil Murphy, birincil önemde olmayan işletmelerin akşam 8’den sonra kapatılması emrini verdi.

Avrupa’da da özellikle de Fransa’da hastane kapasitesi yükselen baskı altında. Lakin karantina önlemlerinin dört hafta evvel uygulandığı İrlanda, Belçika ve Hollanda, yeni enfeksiyon oranını düşürme hakkında açık bir başarı gösteriyor.

2. Çinli teknoloji hisselerindeki erime, Bekarlar Günü’nü gölgede bıraktı

Pekin’in çıkardığı ve birçok yönden teknoloji devlerinin faaliyetlerini kısıtlayabilecek yeni antitröst regülasyonlarının uygulanması ile teknoloji hisseleri acı çekmeye devam etmekte.

Çin’in Piyasa Regülasyonu Devlet İdaresi, online ticari pratikleri, özellikle aynı ürünün farklı alıcılara farklı fiyatlarla sunulmasını kapsayan yeni düzenlemeler üzerine Salı günü bir danışma süreci başlattı.

Tencent Holdings’in Hong Kong hisseleri, düzenlemeler yayınlandığından beri %11 düşüş yaşarken Alibaba (NYSE:BABA) ADR Salı günü %8 üstünde geriledi ve piyasa evvelsinde %2’lik bir düşüş daha yaşadı.

Düzenlemeler, Alibaba’nın yıllık Bekarlar Günü pazarlama etkinliğinin rekor kıracak rakam tahminlerini gölgede bıraktı. İlk birkaç saatte 56 milyar dolar üstünde satış yaptı.

3. Hisse senedi piyasaları yüksek açılacak; teknoloji tekrar ayağa kalkıyor

ABD piyasaları Çarşamba günü yüksek açılmaya hazırlanıyor. ABD’nin teknoloji isimleri, Pfizer’in Covid-19 aşısıyla ilgili yaptığı duyurunun sonrasında düşük performansla geçen iki günden sonra nihayet toparlanıyor.

Dow Jones 227 puan artarken S&P 500 %0,9 ve Nasdaq %1,1 yükseldi. Apple (NASDAQ:NASDAQ:AAPL), kendi geliştirdiği çiplere sahip yeni nesil Macbook’larının piyasaya devam ettiği gün %1,2 yükseldi.

Pozitif hissiyat, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin yorumları ile de destekleniyor. Salı günü Daly, değişik varlık alım programları hakkında Fed’in “yoğun tartışmalar” yürüttüğünü sözlerine ekledi Bu, piyasalar için destek sunmak üzere Fed’in adım atacağı spekülasyonlarını ve topal ördek Kongre’nin oturumun sonuna doğru tökezleyeceği yönündeki spekülasyonları körükledi.

Air Products (NYSE:APD) Çarşamba günü yayınlanacak az sayıda kâr raporunun başını çekiyor. Lyft (NASDAQ:LYFT), beklenenden daha iyi sonuçlar paylaştıktan sonra %5,6 yükseldi.

4. ABD’de politika boşluğu varken Çin, Hong Kong’da sert önlemler alıyor

Yeni Biden yönetimi için dış politika sorunları artıyor. Hong Kong’un demokrasi yanlısı milletvekilleri, bir mahkeme süreci olmaksızın yerlerine başkasının getirilmesine imkân sağlayan yeni yasalar altında dört üyesinin yerinden edilmesi ile istifa etti.

ABD’nin Hong Kong’daki bu yükselen baskılara vereceği karşılık, mevcut Trump yönetiminin iktidarı devretme hazırlığını reddetmesi ile büyük bir olasılıkla başarısız olacak. Devlet Bakanı Mike Pompeo Salı günkü açıklamasında, “ikinci görev dönemi için sorunsuz bir güç değişimi” beklediğini sözlerine ekledi

Bunun yanı sıra TikTok’un esas firması ByteDance, video akış hizmetini ABD şirketlerinden birine satmak için tespit edilen ve Perşembe olan son günü uzatmak için ABD’li bir mahkemeye başvurdu ve mevcut tarihi “keyfi ve kaprisli” olarak nitelerken ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’yle olan iletişimin, seçim kampanyası sonlandığı sırada durduğundan yakındı.

5. Petrol API verileri üzerine artıyor; OPEC’in aylık raporu yolda

ABD petrol stoklarında art arda ikinci haftada görülen ve beklenenden daha büyük olan düşüş ile ham petrol fiyat aralıkları rallisini sürdürdü.

WTI %3,1 artışla 42,62 dolar olurken Brent %2,9 yükselerek 44,88 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda, ham petrol stoklarının geçen hafta 5,15 milyon varil düşüşle 900.000 varil düşüş beklentisini aştığını sözlerine ekledi Hükümetin verilerinin de bunu doğrulaması beklenecek.

Pfizer’in aşı gelişmeleri üzerine 2021 talep görünümüne dair umutlarla birlikte bu API sayıları, Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin Salı günkü açıklamasında öngörülerini düşüş yönlü revize ettiği gerçeğini gölgede bıraktı. OPEC’in arz ve talep tahminlerinin güncellemesi olan aylık raporu TSİ 17.00’da yayınlanacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.