ABD resesyona gidiyor

0

Cuma günü Wall Street’te  aşırı iyimserlik yerini DJ30’da 200 puanlık bir kar realizasyonuna bırakurken, Covid-19 salgınının tetiklediği  ”ikinci dip” yani kış resesyonu da konuşulmaya başladı.

ABD’de Cuma günü taze vaka sayısı 190 bine, 7 günlük ortalama ise 165 bine yükseldi.  Kaliforniya Valisi Gavin Newsom  22:00 ve 5:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti.  ABD Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol Merkezi CDC Şükran Günü’nde seyahat ve aile ziyaretlerinin bu yıl ertelenmesini istedi.  ABD’de Şükran Günü alışverişi fren yaparsa, arkasından gelecek Noel armağan sezonunda da geleneksel perakende merkezlerinin (noktalarının) zorluk çekmesi beklenebilir.

CNBC.com’a göre, JP Morgan 1Ç2021’de ABD’de resesyon öngören ilk yatırım bankası oldu.  JP Morgan 1Ç’de %1 daralma öngördü.

“Tahvil kralı” Jeffrey Grundlach da ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Hazine fonlaması ile Fed’in KOBİ’lere destek sağladığı programın sene sonunda kapatılacak olmasını eleştirdi. Bu program aracılığıyla sayısız ufak işletme iflastan vazgeçmişti, ama bu kez kepenk kapatabilirler.

Ülkede Trump Beyaz Saray’dan çıkmamak için akla gelen her türlü manevrayı denerken, eyaletlerde açtığı davaların çoğunu kaybediyor. Lakin “başkan belirsizliği” hala ekonomiyi sarsarken, ABD’yi 2-3Ç2020’de ayakta tutan Mali Destek Paketi’nin gündeme gelmesini de önlüyor.

Dallas Fed Başkanı Rob Kaplan Perşembe günü yaptığı açıklamada sosyal mobilite yavaşlarken, “ikinci dip”in de ufukta belirdiğini kaydetti.

Bloomberg TV’ye konuşan Kaplan, eğer Covid-19 vakaları ve karantina – kısıtlamalar çoğalmaya devam ederse, ekonomik performansın zarar göreceğini kaydetti.

Lakin, Kaplan’a göre ikinci dip yaşansa da kısa sürecek, 2021’de ekonomi %3.5 büyüyebilir.

Bu temkinli iyimserliğin nedeni her gün yenisi basına çıkan aşı müjdeleri. Aşılar etkili ve halen de deneylere katılan kişilerda yan etki yaratmadı.  Lakin, ortada 2 büyük sorun var. İlki, Amerikalılar’ın nerdeyse %40’ı aşı olmak istemiyor. İkinisi ise bu aşıların hastalığı engelledği kesin, lakin virüs taşımayı da durduruyor mu, bilmiyoruz. Yani, kendisi hasta olmayan aşılı bir kişi hala başkalarını enfekte edebilir.

AB’nin resesyona girmesi, AB’nin kesinleşen resesyonu ve Beijing’in salgın anında ekonomiye pompaladığı teşvikleri kademeli olarak geri çekmesiyle birleştiğinde tüm dünya için sorun teşkil ediyor.   Hindistan, Rusya, Afrika’nın tümünde korona vakaları hızla  artarken, bu ülkelerin ABD-AB-Çin talep desteği olmadan resesyonu atlatmaları çok güç olacak.

Düyayı zor ve soğuk bir kış bekliyor. Piyasalar aşınıı 2021 senesinde Covid-19’u altedeceği inancı ile bu zor dönemi kazasız atlatabilir mi?  Atlatamazsa, derin bir ayı pazarı reel sektöre ikinci bir darbe vurabilir mi?

IMF resesyon sinyali verdi

Asra Yazıcı-Atilla Yeşilada:  Dünya ve Türkiye ekonomisinin yarını

Covid-19 faturası $20 trilyona yaklaştı

UNCTAD, COVID-19 kriziyle birlikte “kaybedilen on yıl” hakkında uyardı

Leave A Reply

Your email address will not be published.