ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Fed’in kullanmadığı acil durum fonlarını geri vermesini istedi

0

Howard Schneider / Ann Saphir

20 Kasım (Reuters) – ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Merkez Bankası’ndaki (Fed) salgın hastalık sebebiyle tahrip olan ekonomiyi korumak için başlattığı borçlanma programlarının 31 Aralık’ta sona ereceğini sözlerine ekledi

Mnuchin bu sözleriyle Ocak ayında görev zamanı dolacak Donald Trump yönetimi ve Fed arasında anlaşmazlık olduğunu gösterirken, başkan seçilen Joe Biden’ın oluşturduğu ekibe ekonomi alanında potansiyel bir sorun devredeceğinin işaretini verdi.

Mnuchin Fed Başkanı Jerome Powell’a gönderdiği mektupta geçen ilkbaharda CARES yasası ile Hazine’ye tahsis edilen ve büyük bir bölümü Fed’in işletmeleri, kâr amacı gütmeyen kuruluşları ve yerel yönetimleri desteklemesi için büyük bölümü Fed’e ayrılan 455 milyar dolarlık fonun yeniden tahsis için Kongre’ye devredilmesi gerektiğini sözlerine ekledi

Veriler koronavirüs salgını sebebiyle ortalama 100 yılın en sert daralmasını kaydeden ABD ekonomisindeki süratli toparlanmanın güç kaybettiğine işaret ediyor. ABD ekonomisinin sağladığı istihdam Ocak ayına kıyasla 10 milyon kişi azaldı.

Mnuchin mektupta, “Fed’in kullanmadığı fonları Hazine’ye iade etmesini talep ediyorum.” dedi. Mnuchin bu ifadeyle mektupta ekonominin ücra köşelerine kadar nakit aktarılmasını sağlayan Fed programlarının da uzatılmayacağına işaret etti.

Fed email üstünden yaptığı açıklamada “Fed, koronavirüs pandemisi zamanınce oluşturulan acil durum olanaklarının tam takım olarak, hala hasar görmüş ve kırılgan ekonomi için bir dayanak olmak yönündeki önemli görevini sürdürmesini tercih ediyor.” dedi.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer

Leave A Reply

Your email address will not be published.