ABD, Çin ve AB, COVID-19 sonrası dünya ekonomisini şekillendirecek: Moody’s

0

Moody’s Investors Service, ABD, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB), koronavirüs krizi sırasındaki tutumların sertleşmesi ve mevcut eğilimlerin birleşmesiyle üç kutuplu bir dünyanın temel dayanakları olarak pandemi sonrası dünya ekonomisini biçimlendireceğini sözlerine ekledi

Moodys’ e göre ABD ve Çin ekonomileri ayrışmayacak, lakin birbirlerine olan bağları ayrışacak. AB ise kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin savunucusu olmaya devam edecek, lakin büyük bir olasılıkla daha korumacı bir yöne itilecek.

Moody’s yeni analizinde, yerli ekonomileri onarma ve yeniden inşa etme görevinin ülkeleri, özellikle stratejik endüstrilerde kendi kendine yeterliliğe giderek daha fazla odaklanmaya yönlendireceğini, lakin teknoloji, ticaret ve siyasetteki rekabet ve çatışmaların devam edeceğini yahut şiddetleneceğini sözlerine ekledi Bunun yanısıra, siyasi yaklaşımların küresel yatırımı ve sermaye akışlarını etkileyeceğini sözlerine ekledi

Moody’s raporda Hindistan’ın ismini vermedi, lakin Narendra Modi yönetimi, hem ekonomiyi mevcut krizden uzaklaştırmak hem de önümüzdeki zamanlarda arz kesintilerini önlemek için kendi kendine yeterliliği geliştirme çabasında. Hindistan, Hindistan’da fabrika kuran küresel firmalara üretim teşvikleri sunuyor ve geçtiğimiz aylarda televizyon parçaları gibi ithal edilen ürünlere yönelik tarifeleri artırdı. Elektronik ve cep mobil cihazları, Modi yönetiminin tarife önlemlerinin de uygulandığı yerel üretim kapasitesini yükseltmek istediği diğer sektörler.

Moody’nin analizi, üç ayağın (ABD, Çin ve AB) çıkarlarının ayrışmaya devam edeceğini söylüyor. ABD ve Çin ekonomileri tüm bağları koparmasa da birbirinden ayrılmaya devam edecek.  AB ise kurallara dayalı küresel ticaret sisteminin savunucusu olmaya devam ederken büyük bir olasılıkla daha korumacı bir yöne itilecek.

Raporda, “Üç ayak arasında tam anlamıyla çatışma, karşılıklı bağımlılıkları sebebiyle olası değil ve iklim değişikliği ve pandemi gibi konularda bir dereceye kadar küresel işbirliği devam edecek” dedi.

Moody’s, ülkelerin tedarik zincirinin dayanıklılığına gösterdiği ilgi göz önüne alındığında, ticaret ilişkilerinin giderek daha fazla lokal bir odağa sahip olacağı belirtiyor. Kuşak ve Yol Girişimi’nin (BRI) Çin’in ticaret politikasının mühim bir aracı olmaya devam edeceği vurgulanıyor.

Raporda, ABD, Çin ve AB’nin ekonomik büyüklükleri ve kaynakları aracılığıyla dünyayı ekonomik, siyasi ve stratejik olarak biçimlendirmede hayati bir öneme sahip olduğu hatırlatılırken, üç kanadın küresel üretim ve ticaretin yarısına karşılık geldiği hatırlatıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.