300-600 TL Ödemeleri Hemen PTT’den Alın! Her Başvuru Yapana Ödeniyor!

0

2020 neredeyse tüm ülkeler için mali kriz anlamına geldi. Özellikle gelişmekte olan ülkeler ve tam ekonomik bağımsızlığını kuramamış ülkeler ekonomik anlamda neredeyse sıfırın altına düştü. Yüksek gelişmişlik gösteren ve ihracat-ithalat anlamında gerçek manada bir dev olan ülkeler dahi ekonomik anlamda sorunlar yaşıyorken bu tarz ülkelerin sorun yaşamaması gibi bir durum söz konusu dahi olamaz. Gel gelelim ülkemize, ülkemiz vatandaşları ekonomik anlamda çok ciddi boyutlarda sorunlar yaşadı. İşte tam olarak bu sebepten ötürü devletimiz milyonlarca mağdur durumda olan vatandaşımıza destek olabilmek adına önemli adımları atmaya başladı. Doğum yardımı adı altında yüz binlerce vatandaşımız 300 TL, 600 TL gibi önemli rakamları PTT’den hemen alabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından herhangi gelir durumu kıstasına bakılmaksızın, yurt içi ve dışında doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi tüm aileler doğum yardımı için başvurabiliyor. Bireysel bazda ve tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Haberimizde desteğe dair merak edilen tüm detayları ve bilinmesi gerekenleri derledik.

300-400 ve 600 TL Doğum Yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başlatılmış olan bu önemli yardım programı sayesinde ilk defa canlı doğum yapmış olan tüm kadınlara ya da eşlerine 300, 400 ve 600 TL gibi önemli rakamlar ödeniyor. Bu ödenek tamamı ile devlet nezdinde geri ödemesiz olarak yapılıyor. Yani bu ödemelerden faydalanmış olan herhangi bir vatandaşımız devlete geri ödeme yapmıyor. İlk defa doğum yapmış olan kadın 300 TL, ikinci defa ya da ikiz doğum yapmış olan kadın 400 TL ve son olarak üçüncü kez doğum yapmış olan kadınlar ise 600 TL ödeme alabiliyor.

Bu Yardımdan Kimler Faydalanabiliyor?

Literatürde sadece mavi kart sahibi kadınların yararlanabileceği yazıyor ama gözlemlerimize göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan bu ödenek her başvuru yapan vatandaşımıza bir bir ödeniyor. Bu bağlamda doğum yapmış olan tüm vatandaşlarımız ya da eşleri gönül rahatlığı ile başvurularını yapabilirler. Herhangi bir problem olması durumunda ya da eksik evrak götürülmesi durumunda ilgili kurum başvuru sahibini uyaracaktır.

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Devletten doğum yardımı alabilmek için öncelikle doğum yapmanız gerekiyor. Doğum yapan kadın rahatsızlığından ötürü bu başvuru görevini eşine devredebilir. Her il ve ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılıyor. Bu vakıf tamamı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. İlçenizde bulunan vakıfın yerini bilmiyorsanız kaymakamlığınızı arayarak gerekli tüm iletişim bilgilerini alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.