22 Ayar Bilezik Ne Kadar Oldu? Gram Altın, Çeyrek Altın Bugün Ne Kadar?

0

2021 yılının ilk hafta sonunu geçirirken 22 ayar bilezik, gram altın, çeyrek altın, tam altın ve diğer altın türlerinin fiyatları merak edilen en büyük yatırım kaynaklarından oldular. Altın yatırımcısı zaten altın fiyatlarını güncel olarak takip ediyor ama genel anlamda son 30 gündür düşüş gösteren altın fiyatları tüm yatırımcıları üzerine çekti. İnsanlar artık altın fiyatları araması yapmak yerine direkt olarak kaynaklardan tüketebiliyor. Altın yatırımcısı için en önemli kaynaklardan bir tanesi olan kredi uzmanı haberleri içerisinde altın fiyatları konusunda sürekli olarak bilgi alabilirsiniz. Hafta içerisinde en fazla dikte alan altın Cumhuriyet altını oldu. Cumhuriyet altını 51 TL’lik yükseliş gördü. Bu da diğer altın türlerine de aynı yükselişin gelebileceğini düşündürdü. Ama gün sonunda değişen pek bir durum olmadı. Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,05 kayıpla 454,00 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 1,05 azalışla 3.011,00 liraya geriledi. Geçen hafta 743,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı ise 736,00 liraya düştü. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart altının kilogramı 452 bin 300 liraya yükseldi.

Gram Altın, Çeyrek Altın, Tam Altın Bugün Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çeyrek altın günü 736 TL’den kapatmıştı. Geçtiğimiz haftalarda neredeyse 750 TL’den işlem gören çeyrek altın bu haftaya ortalama olarak 730 TL ile başlayacak. Pazar günü yüzde 0,8 puanlık düşüş yakalarsa 730 TL ile Pazartesi gününe başlayacak. Gram altında ise durum 453 TL civarında. Farklı piyasalarda 456 TL, 455 TL gibi farklı rakamlar olmuş olsa da şu anlık ortalama durum 453 TL olarak görülebilir. Tam altın ise 2 Ocak 2021 tarihi itibari ile 2 bin 965 TL’den işlem görüyor.

Altın Ne Zaman Yükselecek?

Mevcut ekonomik durumlar, altın üretimi, dolar ve euro yükselişi gibi birbirinden fazla etkenden etkilenebilen altın için şu aşamada yükselebilir demek çok zor. Gördüğümüz senaryo içerisinde altın yükselişi için en az yaz mevsiminin gelmesini beklemek olacak. Ama yatırım için en ideal zamanın bu zaman olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira altın yatırımcısı için en önemli zaman dilimi kış zamanıdır. Altın yatırımcıları kış dönemlerinde altına yatırım yapar ve yaz aylarında kâr yapabilirler.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.