2021 bütçesinin %5’i KÖİ’lere akıtılacak

0

TBMM’nde devam eden 2021 bütçe görüşmeleri çok korkutucu açıklamalara  sahne oluyor.  Kamu-Özel İşbirliği adı verilen, eski Yap-İşlet-Devretler’in bütçeye maliyeti de bu sayede rastgele yaşandı. 2021 senesinde takriben TL1.356 milyarlık merkezi bütçeden KÖİ’lere 83,7 milyar TL aktarılacak.  Faiz  giderlerinin yüzde 30’dan fazla artarak 179.5 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Kamu yatırımları için ayrılan pay ise yine düşük tutulmuş ve toplam bütçenin yalnızca yüzde 7.65’ini (104 milyar TL) oluşturuyor.

2021 bütçesinin 536 milyar TL’sini cari transferler (Sosyal güvenlik kurumlarına yapılacak transferler, görev zararları, sosyal amaçlı transferler, fonlara yapılan ödemeler vb.) oluşturuyor. 2020’ye göre cari transferler kalemi 82 milyar TL artarken, bütçe transferleri içinde aslan payını Kovid-19 salgını ve ekonomik krizin tesiriyle ciddi sorunlar yaşayan Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak transferler oluşturacak.

6 MİLYARLIK OTOYOL

Yap-İşlet-Devret projesi ile yaptırılan Aydın-Denizli Otoyolu’nun maliyeti hakkında da konuşan Karaismailoğlu, daha evvel “614 milyon TL tasarruf edilecek” dediği otoyolun toplam maliyetinin 1 milyar 813 milyon Euro olduğunu kaydetti. Karaismailoğlu, güncel kura göre maliyeti 16 milyar TL’yi aşan Aydın-Denizli Otoyolu için şu bilgileri verdi: “Aydın-Denizli Otoyolu’nun yatırım maliyeti 699 milyon Euro’dur. Bunun üzerine bakım, işletme maliyeti, üç yıl yapım, on yedi yıl işletmedeki bakım, işletme maliyeti 561 milyon Euro, finans maliyetini koyduğunuz zaman, 17 yılda 482 milyon Euro, yenileme ve ağır bakım maliyeti de 69 milyon Euro’dur.”

İktidarın kamu özel ortaklığı (KÖİ) adı altında yürüttüğü ‘müşteri garantili’ projelere 2019 bütçesinde ise 9.7 milyar, 2020 bütçesinde 18.9 milyar TL ayrılmıştı. Kamuoyunun tepkisi sebebiyle iktidar 2021 senesinde ne kadar garanti ödemesi yapılacağını gizlemek için kanun değişikliği yaptı. Artık hangi alanlarda ne kadar ‘garanti ödemesi’ yapılacağını gösteren ‘fonksiyonel sınıflandırma’ kalemleri bütçede gösterilmeyecekti. Lakin, Karaismailoğlu’nun TBMM bütçe komisyonunda açıklmaları, KÖİ ödemelerinin ne hızla yükseldiğini gözler önüne serdi.

TL döviz kuru istikrar kazansa da, bu işletmelere trafik, yolcu, ya da hasta başı ödeme garantisi verildiği için, bütçeden aldıkları pay azalmayacak. Çünkü, yavaşlayan büyüme paralelinde, KÖİ’ler projekte edilen gelirleri üretemiyorlar. Bu da yetmezmiş gibi, otoyollar ve kent hastaneleri ihaleleri aralıksız sürüyor.

Bütçenin Kara Deliği Sosyal Güvenlik Açıkları olurdu, bunlara şimdi faiz ve KÖİ giderleri de eklendi.  Türkiye yönünden bütçe açığını azaltmak hayal oluyor.

Kaynaklar:

KÖİ’lere 83 milyar TL

2021 bütçesi ne getiriyor?

Atilla Yeşilada: Reformlar gelmedikçe resesyonu atlatamayız

Türkiye’nin 3 Büyük Finansal Probleminu Çözmek Zorundayız

İş dünyası Erdoğan’dan ne istedi?

Çetin Ünsalan: Sorunu aşmadık; öteledik

Leave A Reply

Your email address will not be published.