2020 Esnaf Kefalet Kredisi Nedir Ve Nasıl Alınır?

0

Bilindiği üzere 2020 yılı Covid-19 salgını nedeniyle oldukça sıkıntılı geçen bir yıl olarak karşımıza geldi. Salgının başlamasıyla beraber ülkemizdeki artan ekonomik sıkıntılardan en çok esnaflar etkilendi. Bu nedenle de esnafları korumak ve işlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla esnaf kefalet kredisi yürürlüğe girdi.

Bu kredi için birçok banka hizmet vermekte ve hizmet veren bankalardan bir tanesi de Halk Bank olmaktadır. Belirli şartlar neticesinde bütün esnaflara 25.000 TL değerinde bir kredi imkânı sunan Halk Bank birçok işletmenin kapanmasını da önledi. Esnaf kefalet kredisi olarak sunulan kredinin ödeme imkânları da oldukça uygun şekilde planlanmaktadır.

HALK BANK ESNAF KREDİSİ İÇİN HANGİ İŞLETMELER BAŞVURABİLİR?

Halk Bank tarafından sunulan faizsiz esnaf kredisi için birçok işletme başvuru yapabilmektedir. Krediyi alabilecek işletmeler için de; kafe, lokanta, restoran, terziler, butikler ve bunun gibi pek çok alandaki esnaf söylenebilmektedir. Bunun yanında çeşitli taksiciler otobüsçüler ve nakliyeciler gibi meslek grupları da kredi kapsamına dahildir.

HALK BANK ESNAF KEFALET KREDİSİ AVANTAJLARI NELERDİR?

Esnaf kefalet kredisinin esnaflar için birçok avantajlı bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında bulunan ilk şey faizsiz bir şekilde sunulmasıdır. Böylelikle zaten zor durumda olan esnaflara herhangi bir ekonomik sıkıntı daha oluşturulmamaktadır. Bunun yanında esnaf kredilerinin diğer krediler gibi yüklü miktarda masrafları bulunmamaktadır. Kredi için alınan çeşitli ödemelerin sınırlandırılması söz konusudur. Esnaf kefalet kredisinden de her esnaf faydalanabilmektedir. Ancak bu konuda ufak şartlar bulunmaktadır. Şartlara değinilecek olursa da; ilgili esnafın kredi notunun yüksek olması, ödenmemiş verginin bulunmaması, esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olunması gibi şartlar söylenebilmektedir. Şartların hepsini karşılayan esnaflara kredi imkânı Halk Bank tarafından sunulmaktadır.

ESNAF KEFALET KREDİSİNİN MESLEKLERE GÖRE LİMİTLERİ VE TÜRLERİ NELERDİR?

Esnaf kredisinin ESKK odasına kayıtlı olan esnaflar için ayrı limit ve türlerde pek çek çeşidi vardır. Özel bir kredi hesaplaması ile birlikte ortaya çıkan bu kredi uzun vadeli bir şekilde ödeme imkânına sahiptir. Esnaf kefalet kredisi kapsamında olan işletme kredisi çeşitli hammadde ve sermaye ihtiyaçlarını gidermek için sunulmaktadır. Bu kredi türünün en üst limiti 200.000 TL olmaktadır. Taşıt alım kredisi ise yine aynı şekilde çeşitli esnafların ve sanatkarların kullanımına sunulan bir esnaf kredisidir. Gerekli olan taşıtların satın alınması için 84 ay vadeli bir şekilde verilir. Kredi limiti ise 50.000 TL şeklinde olmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi olarak söylenecek son kredi türü ise işyeri alım kredisidir. Bu kredi çeşitli esnaf ve sanatkarlar için işyeri açma imkânı sunar. Kredi limitinden söz edecek olursak da en üst limitin 500.000 TL olduğu ve vadesinin de 10 yıl olduğu söylenebilir. Tabii ki bu kredilerde de hiçbir şekilde faiz bulunmamaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.