2018-2019 Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

16

Esnaf kefalet kredisi 2018 yılı da dâhil olmak üzere uzun süredir küçük esnaf ve özellikle orta ölçekli işletmelerin yararlanabildiği bir tür destek kredisidir. Esnaf kefalet kredisi, işletmelerin iş hacimlerini genişletmesi ve iş geliştirme işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için verilebilmektedir. Esnaf kredi kooperatifleri vasıtasıyla uygulanan bu işlem, kooperatife üye, esnaf ve işletmelerle bankalar arasında aracı olmakta ve bir nevi esnaflara kefil olma aracılığı üstlenmektedir. 150 Bin TL’ye kadar olan kredi talepleri için geçerli olan bu sistem, ülke ekonomisini geliştirmek ve girişimciliğe teşvik etmek açısından büyük önem taşımaktadır. Kredi desteği ile büyüyen ve hizmetlerini geliştirmek isteyen her kooperatif üyesi gerekli şartları taşıdığı takdirde bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf kefalet kredisi, büyük ya da küçük ölçekli esnaf ve işletmelerin, nakit ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen destek kredileridir. Uygun ödeme koşulları, vadeler ve faiz oranları ile birçok esnaf tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği adı altında kooperatif üyesi işletmelerin alacağı kredilere, teminat ve kefil gösterme işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Esnaf kefalet kredisini özel bankaların verdiği diğer işletme kredilerden ayıran en önemli özellik ise esnaf kefalet kredisinin devlet desteğiyle gerçekleştirilmesidir. Bu kredi başvurusu da sadece devlet bankaları aracılığıyla yapılabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi, esnaf kooperatiflerine üye olan tüm esnafların yararlanabildiği bir kredi türüdür. Özellikle küçük esnafın ihtiyaçlarına cevap veren bu kooperatifler, nakdi sıkıntı çeken ya da iş geliştirmek isteyen tüm esnaflar için destekler sağlamaktadır. Esnaf kefalet kredisi hesaplama ve talep işlemleri için şu adımlar izlenmelidir;

 • Bağlı olunan kooperatife başvuru yapılır
 • Kooperatif tarafından başvuru sahibi incelenerek en çok 15 gün içinde yanıt verilir
 • Kooperatif, esnafın; mali durumu ve ihtiyaç miktarını inceler
 • Kredi talebini bankaya bildirir
 • Banka benzer işlemleri uygulayarak krediye cevap verir

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapabilmek için belirlenen şartları taşımak ve mali durumunuza göre talep ettiğiniz kredi tutarının uyuşması gerekmektedir. Bu şart sağlanırsa, kooperatifin desteği ile esnaf kefalet kredisi alabilme süreciniz oldukça kısalır.

Esnaf Kefalet Kredisi Hangi Bankadan Talep Edilir?

Esnaf kefalet kredilerini diğer kredilerden ayıran temel özellik devlet desteği gibi görünmesi ve kooperatiflerle esnafı ortak işbirliğine sevk etmesinden kaynaklanmaktadır. Devletin belirlediği kaynak kullanımını gerçekleştirmek için esnaf kefalet kredisi Türkiye Halk Bankası aracılığıyla temin edilebilmektedir. Esnaflara kullanılması için verilen kredilerin faiz oranları ile ticari kredi faiz oranları arasındaki fark devlet tarafından karşılanmaktadır. Türkiye Halk Bankası, TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği) ve işletmeleri bir araya getiren bu kredi sistemi esnaflar için oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.  

TESKOMB Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

TESKOMB uzun adıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği, esnaf ve sanatkârlara, uygun ödeme koşulları ve faiz oranlarıyla, devlet destekli kredi imkânları sunmaktadır. Talep edilen bu kredilerin sağladığı avantajların başında; devlet güvencesi olması ve ödeme planının esnafın durumuna göre belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu kredilerin alınma sürecini kolaylaştıran TESKOMB, bir aracı görevi görmektedir. TESKOMB, desteklediği krediler;

 • İşletme Kredisi
 • Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi
 • Tesis Kredisi
 • Şoför Taşıt Edindirme Kredisi
 • Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi
 • Servis Aracı ve Kamyon Yenileme Kredisi
 • İstihdamı Destekleme Kredisi
 • Kooperatif, İhracat, Tesis Kredisi
 • Iskonto Kredisi

Size en uygun kredi türünü seçerek kooperatife bildirebilir ve uygun koşuları sağlayarak kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredi şartları zaman zaman değişiklik gösterse de genel olarak standarttır. Nakit ihtiyacını gidermek ya da iş hacmini genişletmek isteyen esnafların, esnaf kefalet kredisine başvuru yapabilmesi için gereken şartlar;

 • Esnaf ve zanaatkâr olmak
 • Esnaf siciline kaydı bulunmak
 • İşletmenin, kooperatif bölgesinde bulunması ve kayıtlı olması
 • Vergi borcu bulunmamak
 • Kredi için yeterli kredi notuna sahip olmak
 • 1 yıldan fazla esnaf ya da zanaatkâr olmak

Esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için sahip olmanız gereken başlıca şartların yanı sıra bankanın sizin için yürüteceği araştırma çalışması da oldukça önemlidir. İhtiyaç talebiniz ve gelir miktarınız temel alınarak yapılan istihbarat çalışmalarının olumlu çıkması için talebinizin yeterli ve gerçeği yansıtır nitelikte olması gerekmektedir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusunda İstenen Evrak Nedir?

Esnaf kefalet kredisi başvuru şartlarını taşıyan kişilerin, kredi talepleri onaylandıktan sonra hazırlaması gereken belgeler şunlarıdır;

 • İşletmeye ait vergi levhası
 • Esnaf sicil belgesi
 • Kooperatifte ait ortaklık beyannamesi
 • Esnaf odası faaliyet raporu (bağlı olunan odadan alınmalıdır)
 • İkametgâh belgesi
 • Son aylara ait hesap dökümü ve özeti
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

Esnaf kefalet kredisi başvurusu için gerekli olan başlıca belgeler bunlardır. Ancak bu belgeler dışında ihtiyaç dâhilinde sizden başka evrak ve bilgi de istenebilmektedir. Esnaf kefalet kredisi kefil için istenen şartlar ve belgeler ise;

 • İkametgâh belgesi
 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Esnaf kefalet kredisi için talep edilen kredi miktarına göre kefil sayısı 1 ve 5 arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limit ve Faiz Oranları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi için yapılan son değişiklik ile 2018 yılında 150 bin TL’ye kadar olan üst limit 2019 yılından itibaren geçerli olmak kaydıyla 200 bin TL’ye çıkarılmıştır. Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar? Sorusuna yanıt arayanları sevindiren bu haber ve yapılan bu son değişiklik sayesinde esnaf ve zanaatkârların birçok ihtiyacını karşılamalarına ve üretim faaliyetlerini arttırmaları hedeflenmektedir. Esnaf kefalet kredisi en fazla 5 yıla kadar vade seçeneğiyle kooperatiflere kayıtlı her esnaf için uygulanabilmektedir. Esnaf kefalet kredisi, vade seçeneğine göre faiz oranı da değişiklik göstermektedir.

 • 1 yıl vadeli kredi için faiz oranı – %4
 • 1 yıldan fazla vadeli kredi için faiz oranı – %5 olarak belirlenmiştir

Esnaf kefalet kredisi geri ödeme ve alınacak kredi üst limiti; kooperatifin belirlediği gruplara göre değişiklik gösterir. Kooperatifin risk grubuna dâhil olmayan kişiler; 60 ay vadeli bir kredi için 6 ve 3 aylık dönemsel geri ödeme planı da hazırlayabilmektedirler.

 

Esnaf Kefalet Kredi Masraf ve Kesinti Oranları Nelerdir?

Çoğu kredide olduğu gibi esnaf kefalet kredisinde de belirli masraflar alınmakta ve kişiye yansıtılmaktadır. Esnaf kefalet kredisi onaylandıktan sonra alınabilecek masraflar ve kesintiler şunlardır;

 • Kredi Risk Fonu Kesintisi – %1
 • Bloke Sermayesi Kesintisi – %1,5
 • Üst Kuruluş Katılım Payı – %1,5
 • Masraf karşılık Kesintisi – toplamda %4,5
 • TESKOMB Kesintisi
 • Baka Komisyon Miktarı

Bu masraflar ve kesintilere ek olarak birçok değişkene göre masraflar artış gösterebilmektedir. Esnaf kefalet kredisi faiz oranları ve masraflar normal kredilere göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. İşletmelerin geliştirilmesi ve nakit ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kefaret kredisi üst limitleri de gelecek yıllarda daha da artacağı düşünülmektedir.

16 Comments
 1. Kevser İNAN says

  Esnaf kefalet kredisi, bankaların verdiği kredilerden bin kat daha iyi bence. En azında ödeme fırsatları ve oranları bakımından bile yüz numara. Bankaya aylık kredi ödeyeceğine esnaf kredisine altı ayda bir ödeme yapıyorsun. Hemde faizi düşük.

 2. Yakup İŞLER says

  Esnaf Kefalet kredisi evet çok uygun. Ancak şartları biraz fazla. Yeniden üye olanlar için ilk altı aylık bir çalışma istiyorlar. İlerleyen günlerde de kredi vermek için başka bir esnafın kefilliği gerekiyor. Gerçi bunlar kefalet kurumlarına göre değişiklik gösteriyormuş.

 3. Elveda YILMAZ says

  Oranları çok iyi. Piyasa şartlarına göre ödemeler daha makul. Ancak yapılan başvuru değerlendirmesi çok uzun sürüyor.

 4. Yeşim BİRİNCİ says

  2019 Esnaf Kefalet Kredi oranlarıda değişiklik olacak mı? Yeni yıl içinde bazı kriterler değişiklik gösterecekmiş aslı var mı?
  Esnaflar kaç ay sonra ilk kredisini alabiliyor?

 5. Sevinç ÖZGE says

  Kredi çekmek istiyoruz. Ancak bir türlü kredi hesaplamalarında bana kredi çıkmıyor. Bankaları hep gezdim. Kefil istiyor hepsi. Önceden kefilsiz rahat bir şekilde kredi alıyorduk. Ne olacak halimiz

 6. Faruk TAŞ says

  Esnaf olarak bu belirtilen rakamlarda kredi verilmediğini söyleyebilirim. 150 bin TL kredi veriliyor diye televizyonlar söylüyor ancak. Bankaya gittiğimizde bize bu paranın neredeyse yarısının onaylanacağı söyleniyor. Bir yerlerde bir eksik var kesin

 7. Bilal İNCİ says

  Esnaf Kredisi veren bankalar arasında en büyük hizmeti Ziraat Bankası veriyor. Ancak belirli şartlar her bankada aynı. Biraz opsiyon yapan tek banka devlet bankası. Uygun faizler ile yapılan tüm hizmetleri onaylıyorum.

 8. Yasemin KAVLU says

  Esnaf kefalet işlemlerinde kefillik ve teminatlar olmasa daha güzel olacak. Tamam esnaflar için uygulanan faizler ve ödeme şekilleri çok iyi ama teminatlar ve kefil konusu bizim için sıkıntı oluyor.

 9. Recep İNCİLA says

  Esnaf Kefalet Kredisi için 2019 yılında yeni uygulamalar gelecek. Yeni yıl içinde kredi oranlarında ve gerekli belgelendirmelerde değişiklik yapılacakmış. Şimdiden kredi almayı düşününler bu sistem içinde alacak ise hemen alsın bence

 10. Dilaver KILIÇ says

  Kooperatife üye olarak gelirli göstergesi ile altı ay faaliyet gösteren tüm esnaflar belirli oranlarda kredi kullanabilirler. Gerekli evrakların hazır edilmesi ve kefil temin edilmesi durumunda faaliyetlerine ve gelir durumlarına göre kredi veriliyor diye biliyorum ben.

 11. Ali KARATEPE says

  Kooperatif kredilerinin uygun olmasının tek nedeni. Yine o paraların esnaflar tarafından yani üyeler tarafından verilmesidir. Üyelere kendi paralarını belili faiz oranları ile veriyorlar.

 12. Cengiz AKTÜRK says

  Esnaf Kefalet kredisi için yapılan müracatlar ne kadar zamanda tamamlanıyor. Yani kaç gün içinde para elimize geçebiliyor. Kefil olayı varmış anladığım kadarı ile kefilsiz bir şekilde kredi alınamıyor mu? İpotek versek bu durum değişir mi?

 13. Edip TONGEL says

  Bu krediler madem ülke ekonomisini geliştirmek ve esnafları rahatlatmak için veriliyor. Bunun faizlerini neden o zaman bankalar belirliyor ki. Onu anlamadım. Verilecek kredilerin hesaplamalarını belirli bir komisyon yapsın. Uygun faizler ile kredi alımları yapılsın.

 14. Naime SANCAKTAR says

  Esnaf kefalet kredisi için başvuruyu kooperatife yapınca onlar bankaya bizim adımıza başvuru yapıyor diye yazıyor yazıda. Ben kendim bizzat bu şekilde kredi kullandım Esnaf Kefaletten ancak bankaya sorma diye birşey yok. Direk bizden toplanan özel hesaplar ile yapılıyor tüm ödemeler. Ben mi yanlış anladım acaba?

 15. Emre KİZİR says

  Esnaf Kefalet kredisinden çekmek istiyoruz. Ancak biz iki ortaklı bir firma üzerinden işlemler yapıyoruz. Daha önce ortağımın bazı finansal sorunları olmuş bizim için bunlar bir etki yapar mı?

 16. Engin BOZTEPE says

  Esnaf Kefalet kredisinin verilmesi için mali durum analizinin yapılması gerekiyor, Bu sebeple yeni üye olanlar veya altı aylık süre içinde işyeri açanların kredileri her zaman düşük olmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.