1250 TL Devlet Desteği Onaylandı! Başvurular e-Devlet’ten Yapılacak!

0

Devlet, sadece dışarıda değil aynı zamanda içeride de aynı şekilde maddi destek sağlamaya başladı. Öğrenci çocuğu olan tüm yurttaşlara 690, 1050 ve 1250 TL şeklinde üç farklı ödeme yapılacak. Başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılacak. Yapılacak olan başvurular sonrasında gerekli olan tüm incelemeler başlatılacak ve başvuru yapan kişiler tek tek onaylanacak. Onay aşamasından sonra ise ödemeler hızlı bir şekilde yapılacak. Vatandaşlarımızın milli heyecanını sürdürebilmesi, ekonomik istikrarını sağlayabilmesi ve hayatını idame ettirebilmesi için aylık ödemeler yapılacak. Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında vatandaşlarımıza yapılacak olan tüm ödemeler geri ödemesiz olacak. İlkokul, Lise ve Üniversite’de öğrencisi olan tüm ailelere bu ödenekler hızlı bir şekilde sağlanacak.

Çocuğunun ekonomik ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmekte olan tüm ailelerin çocuklarının ekonomik ihtiyaçlarını daha hızlı ve kolay karşılayabilmesi adına başlatılmış olan Sosyal ve Ekonomik Destek programı kapsamında başvuru yapan ve ödeme almayı hak edecek olan herkese bu ödemeler yapılacak. Bu ödemelerden yararlanabilmek için tek yapılması gereken e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek programına başvuru yapmak olacak.

SED Nedir? Ne Kadar Ödenir?

Ekonomik destekler süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılmaktadır. Geçici ekonomik destek yılda bir, en fazla 2 defa yapılır. Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılmaktadır.

 • İlkokul öğrencisine 690 TL
 • Lise öğrencisine 1050 TL
 • Üniversite öğrencisine 1250 TL

Kimler Sosyal Ve Ekonomik Destek Hizmetinden Yararlanabilir?

 • Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar;
 • -Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
 • -Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 • -Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
 • -Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.
 • Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.

SED Başvurusu Nereye Yapılabilir?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir. Fiziksel başvuru yapacak olan kişiler aşağıdaki evrakları hazırlamaları gerekmektedir.

 • -Dilekçe
 • -TC. Kimlik Numarası beyanı,
 • -Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
 • -İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.