1 Ocak 2021 Bankaların Güncel 32 Günlük Vadeli Mevduat Faiz Oranları!

0

1 Ocak 2021 bankaların güncel 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları güncellendi. Tüm bankalar yeni bir faiz politikası ile güncellemeye gidince vatandaşın sevinebileceği yeni bir gündem daha oluştu. Özellikle sadece vadeli mevduat faiz oranları üzerinden gelir sağlayan yüz binlerce vatandaşımızın bugün için oldukça olumlu olabileceği yeni 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları işte şu şekilde… Merkez Bankası’nın (MB) 24 Aralık’taki yılın son toplantısında piyasa beklentilerini aşan 200 baz puanlık faiz artışı mevduat faizlerinde beklenen hareketi beraberinde getirdi. Politika faizinin yüzde 17’ye yükselmesinin ardından kasım ayında yüzde 15-16 seviyelerinde olan mevduat faizleri de hareketlendi. Bankaya 100 bin lira yatıran bir kişi 32 gün sonunda 1510 liraya kadar şu anki faizlerle gelir elde edebiliyor. Peki, bankaların 32 ve 90 günlük vadeli mevduat hesabı faizleri ne oldu?

Hoş Geldin Faizlerine Dikkat Edin

Bankalar müşteri çekebilmek için ilk aylarda mevduat faizini diğer bankalara göre yarım ya da bir puan fazla verebiliyor. Ancak ertesi ay mevduat yenilendiğinde diğer bankalardan daha düşük faizlerle karşılaşılabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için “Hoş geldin faizi” kampanyalarını iyi incelemek gerekiyor. Her zaman en yüksek faizi veren bankaları seçmek avantaj sağlayacaktır.

Pazarlık Devrede

Faizlerin yükseldiğini gören vatandaş, bankasından yüksek faiz talep etmeye başlayınca ‘artı puan’ denilen tezgah altı oranlar da devreye girince mevduat yarışı kızıştı. Geçen haftaya kadar yüzde 13-14 bandında faiz veren bankalar müşteri kaybetmemek için faizi yüzde 18’ye kadar çıkarabiliyor. Merkez Bankası, TL mevduatlara olan ilginin canlanmasıyla dolarizasyonun önüne geçilebileceğini öngörüyor. Ancak henüz vatandaşların tercihi MB’nin öngörülerini doğrulamıyor. Nitekim, yurtiçi yerleşikler 18 Aralık ile biten haftada 2.6 milyar dolar değerinde döviz daha satın aldı ve döviz tevdiat hesapları 234.1 milyar dolara çıktı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.